magicka fontana logo

KŘIŽÍKOVA SVĚTELNÁ FONTÁNA

Monumentální dílo českého vynálezce Franitška Křižíka.

Po více než 3 letech Křižíkova fontána opět nabídne širokému publiku velkolepou podívanou!

V roce 1891 se Pražané mohli rozjet první elektrickou drahou z Letné do Stromovky, kde probíhala Všeobecná zemská výstava. Největší pozornost tehdy vzbudila elektricky osvětlená fontána, kterou sestrojil „český Edison“ František Křižík.

Současná fontána vychází z rekonstrukce uskutečněné přesně o sto let později – v roce 1991 při příležitosti Všeobecné československé výstavy. V 19. století bylo na dně bazénu na padesát barevných reflektorů, později umožnilo čarovnou hru světel na 1 300 různobarevných zdrojů. Bazén o rozměru 25 x 45 metrů pojal 1 650 kubických metrů vody, vodní okruhy (přes dva kilometry potrubí) s téměř 3 000 tryskami ovládalo 49 čerpadel.

PŮVODNÍ FONTÁNA, OVŠEM V NOVÉM KABÁTĚ.

Světelná fontána se již před sto třiceti lety stala každovečerní senzací tehdejší výstavy. Jedna z nejpozoruhodnějších staveb pražského Výstaviště patřila k lákavým atrakcím, které stověžatá Praha svým návštěvníkům nabízela. Kolem fontány vznikl amfiteátr pro více než 6 000 diváků

Byť byla fontána od roku 2017 v nefunkčním stavu, podařilo se nám ve spolupráci s Výstavištěm Praha připravit technologii, která toto magické vodní dílo znovu oživí. Novinkou je také velké pódium zabudované uprostřed bazénu Fontány, které tak umožňuje vytvořit komplexnejší dílo vyprávějící o samotném vzniknu fontány a příběhu jejího tvůrce.

magicka krizikova fontna pyroterra

PROBOUZÍME KŘIŽÍKOVU CHLOUBU – HLAVNÍ, 32 METRŮ VYSOKOU TRYSKU

Po pěti letech a rekonstrukci bude k vidění největší tryska Křižíkovy fontány umístěná ve středové části této kulturní památky. „Je to ta nejvíc pompézní část fontány, divákům se až tají dech, když vidí více než třicetimetrový proud vody nasvícený v různých barvách. Jsme rádi, že se vodotrysk podařilo zprovoznit. Zároveň mu dáme hold tím, že díky němu vzniknou nové další scény, které představení obohatí,“ říká režisér představení Marek Solnička.

magicka krizikova fontna pyroterra

Podívejte se také na krátký dokument z dílny Mall.tv, který Vám životní příběh Františka Křižíka přiblíží, a ukáže, proč je pro nás jeho život i dílo velkou inspirací.

Další články a zajímavosti o představení:

Přejít nahoru